Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Од:

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека испораката на понапредно американско оружје за Украина само ќе предизвика дополнителни напади од Русија и може да ја активира руската нуклеарна доктрина.

-Ќе гори цела Украина, која останува под власта на Киев, рече Медведев во писменото интервју со новинарката Надана Фридрихсон на нејзиниот канал Телеграм.

Запрашан како заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност и еден од најистакнатите „јастреби“ по руската инвазија врз Украина, дали употребата на оружје со поголем дострел може да ја принуди Русија да преговара со Киев, Медведев кажа дека „резултатот ќе биде токму спротивен“.

-Само моралните изроди, од кои има доволно во Белата куќа и Капитол, можат да го тврдат тоа, додаде тој.

Пентагон вчера соопшти дека новата ракета со двојно поголем дострел од претходните е дел од пакетот американска воена помош за Украина во вредност од 2,175 милијарди долари.

Запрашан што може да се случи доколку Украина го искористи оружјето што го вети Вашингтон за да го нападне Крим, кој Русија го анектира во 2014 година, или да удри подлабоко во Русија, Медведев рече дека Путин јасно се осврнал на ова прашање.

-Не поставуваме никакви ограничувања и, во зависност од природата на заканите, подготвени сме да ги користиме сите видови оружје. Во согласност со нашите доктринарни документи, вклучувајќи ги и основите на нуклеарното одвраќање, рече тој.

„Ве уверувам дека одговорот ќе биде брз, цврст и убедлив“, додаде тој.

Руската нуклеарна доктрина дозволува нуклеарен напад по „агресија врз Руската Федерација со конвенционално оружје кога е загрозено самото постоење на државата“.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска