Медведев побара од Маск да го изгасне Старлинк во Украина

Од:

Поранешниот претседател на Русија и близок соработник на Владимир Путин, Дмитри Медведев, го повика Илон Маск, најбогатиот човек на светот и новиот сопственик на Твитер, да ја исклучи сателитската интернет услуга во Украина.

Медведев му честиташе на Маск за „надминувањето на политичката пристрасност и идеолошката диктатура на Твитер“. „И откажете се од тој бизнис со Старлинк во Украина“, додаде Медведев.

Илон Маск обезбедува сателитска интернет услуга за Украина преку услугата Starlink, која се покажа како клучна за комуникациите на украинската армија.

Медведев пред неколку дена ја коментираше оставката на Лиз Трс со зборовите „збогум Лиз Трс, честитки за салатата“, алудирајќи на британската споредба на нејзиното владеење со времетраењето на главица зелена салата.

Маск одговорил: „Доволно добро тролање, да бидам искрен“. Потоа го праша Медведев „како се одвиваат работите во Бахмут“, еден од ретките украински градови во чија близина напредуваат руските сили.

Медведев одговори: „Се гледаме во Москва на Денот на победата“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лансиран Старшип на Илон Маск, Spacex загуби контакт со мега-ракетата

Катерина Ѓуровски

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите без работа

Предраг Петровиќ

Илон Маск утре ќе го претстави својот сопствен модел за вештачка интелигенција

Маск: Старлинк ќе обезбеди интернет конекција за хуманитарните организации во Газа

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Маск: Постои шанса вештачката интелигенција да не убие