Мас: Десничарскиот тероризам повторно е закана за Германија

Од:

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди денеска, по терористичкиот напад во барови во Ханау, дека десничарскиот тероризам повторно стана закана за државата.

– Ако се потврди сомневањето, тогаш ова злосторство е трет десничарски екстремистички напад во Германија за само една година, нагласи Мас во изјавата за германските медиуми.

Тој рече дека е време да сфати дека демократијата мора да се брани од непријателите на слободата.

Германското федерално обвинителство соопшти денеска дека постојат индиции дека напаѓачот кој уби девет лица во барови во Ханау, на 20 километри од Франкфурт, имал ултрадесничарски мотиви и поради тоа, истрагата се води за тероризам.

– Врз основа на што досега го знаеме постои ксенофобична основа поради која тој ги извршил нападите, изјави Петер Беут, министер за внатрешни работи на сојузната покраина Хесен.

Полицијата соопшти дека верува оти напаѓачот се вратил дома по нападот и се застрелал. Напаѓачот, како што јави ДПА поседувал легално огнено оружје.

Би можело да ве интересира

Во Германија за еден ден околу 6.000 новозаразени со коронавирус

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: Северна Рајна-Вестфалија пред колапс на здравствениот систем

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: Над 42.000 заразени, повеќе од 250 смртни случаи

Ана Ололовска

Германија и помага на Италија, прифаќа пациенти со коронавирус

А1он

Според истражувања Германците се песимисти како никогаш досега

Ана Ололовска

Германија/Ковид-19: За 24 часа 50 починати, нови речиси 5.000 заразени

Ана Ололовска