Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека е разгледан неговиот став за можноста за испраќање западни трупи во Украина.

„Секој збор што го кажувам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран“, им рече Макрон на новинарите на официјалното отворање на Олимпиското село во Сен Дени, пренесува Монд.

Тој одби дополнително да коментира за „геополитичката ситуација“, истакнувајќи дека Олимпиското село не е местото за тоа.

Би можело да ве интересира

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Горан Наумовски

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси