Макрон: Франција не е во војна со Русија

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Париз не учествува во војната против Москва и дека не испорачува оружје за напади на руска територија.

„Ние не водиме војна против Русија. Тоа не е војна со Руската Федерација“, рече Макрон во интервју за TF1.

Тој додаде дека Франција ја поддржува Украина во нејзиниот отпор, но дека тоа не значи испорака на оружје за напад на руска територија.

„Ја поддржуваме Украина во нејзиниот отпор, што значи дека не испорачуваме оружје што може да стигне до руска територија или што може да се користи за напад на Русија“, рече Макрон.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски