Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Од:

Хакерски тим поддржан од иранската влада наводно украл и објавил приватни податоци за клиенти кои му припаѓаат на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, соопштија денеска од Мајкрософт.

Сатиричниот магазн беше хакиран во почетокот на јануари, откако објави серија карикатури кои негативно го прикажуваа врховниот лидер на Иран, ајатолахот Хамнеи.

Карикатурите беа дел од медиумската кампања за која Шарли Ебдо рече дека има за цел да ги поддржи антивладините протести во Иран.

Портпаролот на магазинот рече дека „во овој момент нема коментар за ова прашање“.

Иран јавно вети „ефективен одговор“ на „навредливите“ карикатури.

Би можело да ве интересира

Израелскиот министер за одбрана разговараше со својот американски колега: Немаме друг избор освен да му одговориме на Иран

Предраг Петровиќ

Фалената „железна купола“ не пресретнала ниту една од хиперсоничните ракети на Иран

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Кина жестоко го критикуваше Израел, но не ги спомна иранските напади

Горан Наумовски

Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет: „Ги одобривме плановите“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Како изгледа пресретнувањето на дроновите, Израел објави снимка