МААЕ ќе испрати мисија во Чернобил

Од:

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека се подготвува да испрати мисија во Чернобил, каде што се наоѓаат нуклеарната централа и складиштето за радиоактивен отпад.

– МААЕ се консултира со украинските власти за испраќање помош и тим за поддршка во Чернобил во следните неколку дена, соопшти денеска МААЕ.

Украинската агенција за нуклеарна енергија претходно објави дека Чернобил повторно е во украински раце.

Новинарот на „Волстрит џурнал“ објави документ што се чини дека значи дека е постигнат договор меѓу украинската и руската страна за повлекување на руските сили и предавање на областа околу нуклеарната централа Чернобил назад во украински раце.

Претходно украинската агенција објави дека Русите се повлекуваат од областа Чернобил.

Русите го освоија Чернобил во првите денови од инвазијата врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он

Украина бара повеќе оружје додека борбите во источниот дел на земјата се интензивираат

А1он

Поради руските напади, превентивни исклучувања на струја во Киев, Одеса и Днепропетровск

А1он

200 тенкови испраќаат од Запад: Беа во Босна и Херцеговина и Косово, сега пристигнуваат во Украина

А1он

Украина добива тенкови, сега има ново барање до Западот: „Ова е црвената линија“

А1он

Русите истрелаа повеќе од 30 проектили врз Украина

А1он