Лукашенко: Западот сам си ја става главата на нуклеарна гилотина

Од:

Самите западни политичари ја ставаат главата на Европа на нуклеарна гилотина, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

„Дали западните политичари сфаќаат дека со свои раце ја ставаат главата на Европа на нуклеарната гилотина? Дали сериозно мислат дека ќе се извлечат со мала жртва – Вилнус и Европа? – изјави Лукашенко.

Според него, како и во годините на Големата патриотска војна, предавниците и соработниците не нашле доволно луѓе за да формираат „ослободителна војска“ од нив.

„За време на Големата патриотска војна, таквите групи беа претставени како белоруски партизани кои војуваа со комунистичкиот режим. Ако некој сака да го повтори, има избор, но не многу паметен, со оглед на распределбата на силите“, заклучи Лукашенко.

Би можело да ве интересира

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски

Русија забрани извоз на бензин на половина година, шест земји ќе бидат исклучок

Катерина Ѓуровски