Лукашенко: Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија

Од:

Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија, бидејќи „гаранција за тоа се мудроста и патриотизмот“ на нашиот народ, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко во обраќањето на церемонија во Минск по повод Денот на победата над фашизмот.

– Блиската за нас, Украина се претвори во жешка точка, констатира Лукашенко вината за, како што рече, „историската трагедија – брат да крева рака врз брат“, ја префрли врз корупцијата, слабата економија и надворешните интриги.

Според него, „крвавата драма на украинскиот народ предизвикало НАТО да се придвижи кон границите на Белорусија и Русија“.

– Многумина денес ги забораваат поуките од историјата, а некои држави се обидуваат одново да го утврдат правото на силниот во светот, рече Лукашенко.

Тој додаде дека Белорусија ќе одговори на секој агресор и дека нејзината армија и сите безбедносни структури се подготвени „да го бранат суверенитетот на земјата и граѓанскиот мир од внатрешни и надворешни непријатели“.

Би можело да ве интересира

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска

Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

Жарко Настоски

Лукашенко пак му се закани на Западот: Ќе ви ги пуштиме мигрантите, ќе ви ги запреме стоките

Жарко Настоски

Македонија пак му воведе санкции на Лукашенко, од сите кандидатки за ЕУ само Србија била против

Жарко Настоски

Leave a Comment

eight + 6 =