Лондон и Вашингтон ја реафирмираат поддршката за Украина

Од:

Заменичката државен секретар Венди Шерман денеска се сретна со Џејмс Клеверли, секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, при што двајцата ги реафирмираа плановите за продолжителна поддршка на Украина, а во поглед на руските тековни и жестоки напади на критичната инфраструктура, соопшти Стејт департментот.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, Шерман одржа средба и со Тим Бароу, советник за национална безбедност на Велика Британија и со потсекретарот за надворешни работи, Комонвелт и парламентарен развој, Дејвид Рутли.

Според портпаролот Нед Прајс, средбите се одржале во Лондон, а на нив се дискутирало за „заедничките приоритети како поддршка за слободен и отворен тихоокеански регион, одржување мир и стабилност во Тајванскиот теснец и активна работа да се дојде до договор со ЕУ за имплементација на протоколите за Северна Ирска“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Пловило со 60 американски „Бредли“ за потребите на Украина отплови за Европа

А1он

Кремљ ги обвини балтичките земји за „екстремно агресивен став“ за војната во Украина

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Хорор во Лондон: Маж остави фетус во кутија пред болница

Горан Наумовски