Лидерите на германските Зелени под истрага за исплатата на „корона бонуси“

Од:

Јавното обвинителство во Берлин отвори истрага против раководството на германската партија на Зелените, вклучувајќи го и новиот вицеканцелар и министер за надворешни работи, за исплата на бонуси за време на пандемијата минатата зима.

dobivaj vesti na viber

Обвинителството и партијата денеска потврдија дека е покрената истрага по извештајот на неделникот Шпигел, пренесе агенцијата ДПА.

Станува збор за улогата на партиското раководство во одобрувањето на „корона бонусот“ од 1.500 евра по човек за вработените во партиските штабови и за самите лидери. Бонусот требаше да ги компензира непријатностите предизвикани од работата од дома и реновирањето на зградата.

Раководството на партијата го сочинува шестчлен одбор во кој се и лидерите Роберт Хабек и Аналена Баербок. Хабек беше избран за германски вицеканцелар и министер за економија и клима, а Беркбок за министерка за надворешни работи во новата влада на канцеларот Олаф Шолц.

И двајцата ќе се повлечат од раководството на партијата кон крајот на овој месец бидејќи се на министерски позиции.

ДПА јави дека внатрешните партиски ревизори веќе поставиле прашања за исплатата на корона бонусите на управниот одбор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Катерина Павлова-Николовска

Драматични снимки: Разорно торнадо го погоди западниот дел на Германија

Ана Ололовска

Шолц: Катар има централна улога во новата енергетска стратегија на Германија

Ландов

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска