Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

Од:

Рускиот министер за надворешни работи рече дека Западот има „реална шанса“ да избегне конфликт во Украина, но наместо тоа „одлучи да ги отфрли руските предлози за запирање на проширувањето на НАТО и да се согласи на специјален безбедносен статус за Киев“.

Ова го изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на прес-конференција во Москва, пренесува Ројтерс.

Западните дипломати, од друга страна, претходно изјавија дека руските предлози пред инвазијата на Украина се „нереални и неискрени“. Шефот на руската дипломатија, исто така, го обвини НАТО дека „се обидува да ја вовлече Индија во антирускиот и антикинескиот сојуз во време кога Западот се обидува да го истисне руското влијание“.

Лавров на прес-конференцијата додаде дека Јужното Кинеско Море станува регион каде НАТО е подготвен да ги подигне тензиите.

Би можело да ве интересира

Путин: Се обидоа да ја уништат Русија, нема да успеат-никогаш

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен