Лавров: Никому не му треба Трета светска војна, но некој е подготвен да оди до крај

Од:

На прес-конференција во ОН, шефот на дипломатијата на Русија го обвини Западот за ќор-сокакот околу иднината на Црноморскиот договор за жито. Тој рече дека Москва не видела никакви резултати од договорот за извоз на жито и ѓубрива.

„Никому не му треба Трета светска војна, но се чини дека некој е подготвен да оди до самиот крај“, рече Лавров, пренесе Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Додик се сретна со Лавров: Русија е жртва на НАТО и на Западот, се брани од нацизам и фашизам

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ќерката на Лавров предизвика хаос во Грузија: Дојде на свадба, мораше да ја напушти земјата со полициска придружба

Катерина Павлова-Николовска

Лавров: Г7 сака да ја порази Русија на бојното поле и да не заузда нас и Кина

Катерина Павлова-Николовска

Лавров: Војната може да заврши кога Америка ќе ги напушти сојузниците како во Авганистан

Лавров: НАТО ја обедини Русија, но сакаше да ја уништи

Лавров: ЕУ ја загуби Русија, Москва ќе постапи грубо