Лавров: Бевме пред договор со Украина, Западот го растури

Од:

Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров денеска ја посети Јужноафриканската Република каде одржа прес-конференција. Посетата на шефот на руската дипломатија се случи во пресрет на учеството на ЈАР на заеднички воени вежби со Кина и Русија. Лавров на прес-конференцијата зборуваше за мировните преговори меѓу Украина и Русија на самиот почеток на војната.

„Општо познато е дека го поддржавме предлогот на украинската страна за преговори на почетокот на специјалната воена операција на крајот на март. Потоа двете делегации се согласија за принципот на прекин на овој конфликт“, рече тој.Лавров

„Исто така е познато и јавно објавено дека нашите американски, британски и некои европски колеги и рекле на Украина дека е рано за договор рече шефот на руската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план