Крим да и припадне на Русија, Украина да остане неутрална – дел од точките во предлогот на Илон Маск за мир

Од:

Елон Маск на Твитер објави предлог решение за крај на војната во Украина. Тој објави и анкета во која ги прашува своите следбеници дали се согласуваат со него.

dobivaj vesti na viber

„Украинско-руски мир:

– Повторете ги референдумите на припоените региони под надзор на ОН. Русија ќе си замине ако тоа е волјата на народот.

– Крим формално е дел од Русија, како што беше од 1783 година (до грешката на Хрушчов).

– Водоснабдувањето на Крим е обезбедено.

„Украина останува неутрална“, напиша Маск.

„Ова е веројатниот исход на крајот. Прашање е само колку луѓе треба да умрат пред тоа“, напиша Маск, додавајќи дека еден од можните исходи е нуклеарна војна. За предлогот на Маск досега гласале речиси 760.000 луѓе. 60 отсто од нив не се согласуваат со неговата идеја, според која Украина е должна да биде неутрална, а Крим е руски.

Експресно му одговори Михајло Подољак, советникот на украинскиот премиер Володимир Зеленски.

„Илон Маск, еве подобар мировен план.

1. Украина ги ослободува своите територии, вклучувајќи го и анектираниот Крим.

2. Русија прави демилитаризација и задолжителна денуклеаризација за да не може повеќе да биде закана за другите.

3. Воените злосторници одат на меѓународниот суд.

Ајде да гласаме?“, напиша Подољак.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Маск најави тестирање на мозочен чип на луѓе, тестирањето ќе започне за шест месеци

Горан Наумовски

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина