Кремљ бурно реагираше на налогот за апсење на Путин

Од:

Кремљ ја нарече наредбата на Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) за апсење на Владимир Путин срамота и неприфатлива.

Портпаролот Дмитриј Песков повтори дека Русија не ја признава јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд.

„Сите судски одлуки беа ништовни во однос на Русија“, рече Песков.

Запрашан дали Путин се плаши да не биде признат од МКС, Песков рече: „Немам што да додадам на таа тема. Ова беше сè што сакавме да кажеме“.

Би можело да ве интересира

Уапсен е заменикот на Шојгу, осомничен е дека примил поткуп

Горан Наумовски

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите

Претреси во Битола, приведени двајца дилери, пронајдена дрога

А1он

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Дали Муареми бил уапсен во Дубаи, па пуштен на слобода – Официјални информации се уште нема

Александар Тодески