Кремљ бурно реагираше на налогот за апсење на Путин

Од:

Кремљ ја нарече наредбата на Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) за апсење на Владимир Путин срамота и неприфатлива.

Портпаролот Дмитриј Песков повтори дека Русија не ја признава јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд.

„Сите судски одлуки беа ништовни во однос на Русија“, рече Песков.

Запрашан дали Путин се плаши да не биде признат од МКС, Песков рече: „Немам што да додадам на таа тема. Ова беше сè што сакавме да кажеме“.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

ISW: Путин се обиде да го намали значењето на нападите со дронови врз Москва

Ана Ололовска

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Ана Ололовска

Голема полициска акција во цела Европа, апсења во Хрватска и во БиХ