Координација меѓу ЕУ и Западен Балкан за мигрантите

Од:

Портпаролот за надворешна политика на ЕУ, Петер Стано изјави дека контактите и координацијате на Брисел со земјите од Западен Балкан се подразбираат кога станува збор за одговорот на новиот бран мигранти кои се обидуваат да влезат во Европа преку Турција.

– Во контакт сме и се усогласуваме со земјите од Западен Балкан, особено со оние што се во процес на пристапување, рече Стано.

Тој потсети дека земјите од Западен Балкан беа меѓу првите кои беа погодени од мигрантскиот бран во 2015 година и оти од тогаш до денес е развиена добра координација и соработка, и дека земјите од регионот редовно добиваат поддршка од ЕУ.

Портпаролот на ЕУ, исто така, рече дека министрите за надворешни работи на ЕУ неделава ќе се состанат на вонреден Совет во Брисел за да разговараат за понатамошните чекори на ЕУ, пред се во обидите да се запрат воените акции во северозападна Сирија и сириското прашање да се врати на дипломатска маса под покровителство на ОН.

Би можело да ве интересира

Се преврте брод со мигранти крај шпанскиот брег, загинаа најмалку осуммина луѓе

Жарко Настоски

Фон дер Лајен до Унгарија и Полска: Сомнежите за владеењето на правото решете ги пред Судот на ЕУ

Жарко Настоски

Брод со 35 мигранти се превртел кај Канарските острови, четворица се удавиле

Ана Ололовска

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Брнабиќ: Србија нема план Б, Европската унија останува приоритет

Жарко Настоски

ВИДЕО: Холандски новинар „упадна“ на доверлива видео конференција на министрите за одбрана на ЕУ