Координација меѓу ЕУ и Западен Балкан за мигрантите

Од:

Портпаролот за надворешна политика на ЕУ, Петер Стано изјави дека контактите и координацијате на Брисел со земјите од Западен Балкан се подразбираат кога станува збор за одговорот на новиот бран мигранти кои се обидуваат да влезат во Европа преку Турција.

– Во контакт сме и се усогласуваме со земјите од Западен Балкан, особено со оние што се во процес на пристапување, рече Стано.

Тој потсети дека земјите од Западен Балкан беа меѓу првите кои беа погодени од мигрантскиот бран во 2015 година и оти од тогаш до денес е развиена добра координација и соработка, и дека земјите од регионот редовно добиваат поддршка од ЕУ.

Портпаролот на ЕУ, исто така, рече дека министрите за надворешни работи на ЕУ неделава ќе се состанат на вонреден Совет во Брисел за да разговараат за понатамошните чекори на ЕУ, пред се во обидите да се запрат воените акции во северозападна Сирија и сириското прашање да се врати на дипломатска маса под покровителство на ОН.

Би можело да ве интересира

Србија сака да покрие дел од трошоците од пандемијата со помош на Фондот за солидарност на ЕУ

А1он

Жбогар: Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не можам да кажам што ќе содржи

Ана Ололовска

Преговарачката рамка во јуни, старт на преговорите наесен

Ана Ололовска

ЕУ го поздрави формирањето на новата косовска Влада

А1он

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

А1он

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он