Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари

Од:

Само Соединетите Американски Држави досега ѝ доставија помош на Украина во вредност од 135 милијарди долари. Европските земји донираа 22 милијарди долари, а Велика Британија 4,6 милијарди фунти.

Ако се земе само американска помош, еден ден за поддршка на Украина чини 223 милиони, односно 6,8 милијарди долари месечно. Ако од таа сума се исклучи само воената помош, еден ден на војна чини 86 милиони долари. На месечно ниво 2,7 милијарди долари.

Сите тие пари не се доволни за Киев да изгради вооружени сили способни да ги поразат руските сили во таа земја и да стигнат до границите пред почетокот на конфликтот минатата година.

Украина ќе треба да најде начин да го врати Крим и териториите во Доњецк и Луганск. Тоа изгледа како премногу голем залак. Не само за Киев, туку и за целото НАТО.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов