Кличко: Од почетокот на руската инвазија во Киев загинаа повеќе од 100 цивили

Од:

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека повеќе од 100 луѓе загинале во главниот град на Украина откако Русија ја нападна Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека од избивањето на војната во Киев се уништени 82 повеќекатни згради.

Од почетокот на инвазијата во Киев загинале четири деца, а 16 повредени деца се во болница, рече Кличко.

Тој додаде дека владата не можела да идентификува повеќе од 20 тела во Киев.

Би-Би-Си потенцира дека тврдењата не можат да се потврдат од независни извори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска