Кина: Властите во Кина најавија олеснување на корона мерките во Гуангжу и Чонгкинг

Од:

Кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг денеска најавија олеснување на ограничувањата за коронавирусот, еден ден по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Гуангжу.

Локалните власти во Чонгкинг донесоа одлука да дозволат контакт со луѓе позитивни на корона вирусот, но под одредени услови кои вклучуваат домашен карантин.

Градот Гуангжу, кој се наоѓа недалеку од Хонг Конг, исто така најави олеснување на рестриктивните мерки.
Сепак, демонстрациите во текот на викендот се проширија и во Шангај, Пекинг и други градови.

Стотици теренски возила, комбиња и оклопни возила под ротациски светла и денеска беа забележани низ улиците на кинеските градови.

Полицијата спроведуваше случајни проверки на лични документи и ги пребаруваше мобилните телефони на луѓето во потрага по фотографии, забранети апликации или други потенцијални докази за учество во демонстрациите.

Засега не е познат бројот на приведените на демонстрациите и на подоцнежните полициски акции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

Кина: Се продлабочува заемната доверба со Русија

Предраг Петровиќ

Кина: Наводниот шпионски балон над САД е метеоролошки уред

ВИДЕО: Кинески шпионски балон лета над САД, тврди висок претставник на американската одбрана

Ана Ололовска

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он