Кина подготвува крузери за сместување на лекари

Од:

Кинеските власти ќе обезбедат сместување на седум крузери за здравствените работници во градот Вухан, кој е епицентар на епидемијата на коронавирусот.

Десетици илјади здравствени работници се донесени во провинцијата Хубеи и градот Вухан од сите делови на Кина, со цел да се помогне во спречување на вирусот и лекување на заразените.

Првиот брод „Блу вејл“ пристигна во Вухан од Јичанг преку реката Јангце.

Седумте бродови имаат вкупно 1.469 кревети. Овие бродови обично се користат за пловење низ реката Јангце во областа позната како „Три клисури“.

Се очекува здравствените работници на бродовите да имаат добри услови за престој, за да можат да се одморат.

Би можело да ве интересира

„Блумберг“: Кина прикажувала лажни бројки на заразени и смртни случаи од коронавирус

Ана Ололовска

Кинески научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Ана Ололовска

Кина ќе ги регистира и асимптоматски случаи на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Околу 92 отсто од заразените со Ковид-19 во Кина се излекувани

Ана Ололовска

Во шумски пожар во Кина загинаа најмалку 19 луѓе, од кои 18 пожарникари

Ана Ололовска

ЕКФР: Кризата овозможи Вучиќ да ги засили нападите врз ЕУ