Ким и Путин си разменија писма со поддршка

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и рускиот претседател Владимир Путин размениле писма со ветување дека ќе ги развијат своите врски во, како што Ким го нарече „долгорочни стратешки односи“, објави државниот медиум на Пјонгјанг KCNA.

Писмата ја одбележуваат 78-годишнината од ослободувањето на Кореја од јапонската колонијална власт во 1910-1945 година, што се слави и како национален празник во Јужна Кореја.

Во своето писмо до Путин, Ким рече дека пријателството на двете земји е создадено во Втората светска војна со победата над Јапонија и дека тие сега „целосно ја демонстрираат својата непобедливост и моќ во борбата за рушење на произволните практики и хегемонија на империјалистите. “, соопшти КЦНА.

„Цврсто верувам дека пријателството и солидарноста… понатаму ќе се развијат во долгорочни стратешки односи во согласност со барањата на новата ера“, рече Ким во писмото до Ким. „Двете земји секогаш ќе излезат како победници, силно ќе се поддржуваат и ќе соработуваат меѓусебно во текот на постигнувањето на заедничката цел и цел“, додаде Ким.

Соединетите Држави ја обвинија Северна Кореја дека и испорачува на Русија оружје за нејзината војна во Украина, вклучувајќи артилериски гранати, преносни ракетни фрлачи и ракети. Пјонгјанг и Москва негираа какви било трансакции со оружје.

Минатиот месец, рускиот министер за одбрана застана рамо до рамо со Ким додека ги проверуваа најновите севернокорејски нуклеарни проектили и нападни беспилотни летала на воената парада во Пјонгјанг. Во својата порака до Ким, Путин вети и зајакнување на билатералните врски.

„Сигурен сум дека ќе ја зајакнеме билатералната соработка на сите полиња за доброто на двата народи и цврстата стабилност и безбедност на Корејскиот полуостров и на цела североисточна Азија“, рече Путин, пренесе КЦНА.

Лидерите на Јужна Кореја, САД и Јапонија треба да разговараат за безбедносната соработка за Северна Кореја, Украина и други прашања на трилатералниот самит на 18 август во Кемп Дејвид.

Би можело да ве интересира

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Путин нареди мобилизација на 150.000 војници

Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин: Бескрајната река на таленти го прави народот на Русија непобедлив

Обраќање на Путин: Ќе плати оној кој застана зад терористите

А1он