Ким Џонг-ун порача: Натамошно подобрување на односите со Кина

Од:

Во екот на борбата против продлабочената криза и ширењето на коронавирусот, лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, денеска најави дека ќе се залага за натамошно подобрување на односите со Кина, која е главен сојузник на Пјонгјанг.

Во честитката испратена до кинескиот претседател Си Џинпинг по повод 100-годишнината од основањето на Комунистичката партија на Кина, Ким ја потврди својата посветеност на односите со моќниот сосед, објавија севернокорејските медиуми.

– Работничката партија на Северна Кореја, со своето силно единство со кинеската Комунистичка партија, го зголемува пријателството меѓу двете земји на нова стратешка точка, согласно времето и желбите на народите од двете земји, изјави Ким.

Пораката на Ким е испратена веднаш откако државните медиуми објавија дека на состанокот на моќното севернокорејско партиско Политбиро било потврдено дека „клучниот“ неуспех во кампањата против коронавирусот предизвикал „голема криза“.

Би можело да ве интересира

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

А1он

Кинеската лабораторија „Пекинг Вантаи“ планира големо тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Ана Ололовска

Пекинг порача дека треба да се укинат економските санкции кон Авганистан

Ана Ололовска

Литванија ги советува граѓаните да не купуваат кинески мобилни телефони

А1он

„Евергранде“ се договори со инвеститорите

А1он

Шефот на ОН ги повика САД и Кина на дијалог и разбирање

А1он