Киднапиран поранешен министер во Нигерија

Од:

Вооружени лица пред џамијата Мајдугуриј го киднапирале поранешниот нигериски министер за нафта, Шетимa Али Монгуно.

dobivaj vesti na viber

Монгунo беше министер за нафта во Нигерија 70-тите години, а во 1972 година беше претседавач на Организацијата на држави извезувачи на нафта.

-Киднаперите не контактираа и нагласија дека мојот татко е во ред. Тие бараат пари-изјави синот на поранешниот министер, Абубакар Али Монгуно, одбивајќи да каже за колкава сум на пари се работи.

За сега ниту една организација не презеде одговорнот за напад и киднапирање, меѓутоа исламистичката група „Боко Харем“ е одговорна за низа убиства и киднапирања во и околу градот Мајдугурија, истакнува „Франс прес“.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty + 8 =