Канани: Иран е подготвен да ја продолжи соработката со МААЕ

Од:

Иран е подготвен да ја продолжи соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, додавајќи дека МААЕ „не подлегна на израелскиот притисок во врска со нуклеарните активности на Техеран. “

Раководството на МААЕ денеска ќе има средба, три месеци по усвојувањето на резолуцијата со која се повика Иран да им даде соодветни одговори во врска со истрагата за траги од ураниум на три необележани локации во земјата, пренесоа британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Раиси: Иран ќе продолжи мирно да ја развива својата нуклеарна програма

Горан Наумовски

Хамнеи помилува 53 осуденици на смрт

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он

Техеран ја предупреди Америка да не цели на два товарни брода поврзани со Иран

ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск, убиен ирански офицер