Канада уништи 15 милиони дози вакцини против Ковид со изминат рок

Од:

Властите во Канада беа принудени да уништат речиси 15 милиони дози вакцини против коронавирус поради нивниот изминат рок на траење.

Според Нашнл Пост, кој цитира документ доставен до парламентот, во земјата се уништени 13,6 милиони вакцини АстраЗенека и околу 1,2 милиони дози Модерна.

Изданието наведува дека Канада била подготвена да ги донира вакцините АстраЗенека во рамки на иницијативата КОВАКС, но дозите останале на залиха кај производителот од јули 2021 година и рокот им изминал.

Портпаролот на канадското Министерство за здравство Шарлин Слеман изјави за весникот дека земјите во развој не ги прифатиле вакцините „поради ограничената побарувачка за вакцини и тешкотиите при нивната дистрибуција“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Канаѓаните се предупредени: Не користете TikTok

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Четворица загинати предизвикана од ограбувач на банка во Торонто

Во Отава: Шест лица се убиени во куќа, меѓу кои четири се деца

Горан Наумовски

Тела на три деца и две жени пронајдени во Манитоба

ВИДЕО: Мистериозен остаток од брод се појави на канадскиот брег

Тројца Италијанци загинаа во хеликоптерска несреќа во Канада