Канада: Северозападните територии прогласија вонредна состојба поради шумски пожари

Од:

Владата на северозападните територии на Канада прогласи вонредна состојба поради шумските пожари, давајќи им на властите дополнителни овластувања да реагираат на итни случаи.

Канадската влада во вторникот соопшти дека одобрила федерална помош за борба против шумските пожари и распоредување на вооружени сили за да помогнат во гаснењето на пожарите во северозападните територии, пренесува Ројтерс.

Вонредна состојба беше прогласена и во градот Јелоунајф доцна во понеделникот поради потенцијални ризици од блиските шумски пожари.

Би можело да ве интересира

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Изгоре стан во Струмица

Се испитува колку се загадени воздухот и почвата – Изгореа 14 тони хемикалии во Фалише

Анита Петровска Рајковиќ

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише