Канада испраќа војска да се бори со пожарите – наредена е голема евакуација

Од:

Канада испраќа војска за справување со шумските пожари кои брзо се шират во Британска Колумбија, изјави во неделата премиерот Џастин Трудо, додека западната провинција се бори со пожарот што поттикна наредби за евакуација на повеќе од 35.000 луѓе.

Британска Колумбија прогласи вонредна состојба и воведе несуштинска забрана за патување за да се ослободи сместувањето за евакуираните и пожарникарите и ги повика операторите со дронови и другите што ги фотографираат пожарите да се држат настрана од спасувачите.

Во некои градови во Британска Колумбија, индексот на квалитетот на воздухот (AQI), кој ги мери главните загадувачи вклучувајќи ги и честичките од пожарите, беше над 350, што е „опасно“ ниво.

Шефот на противпожарната служба на Западна Келоун, Џејсон Бролунд, рече дека гледа надеж по борбата со „епските“ пожари во изминатите четири дена.

Тој рече дека условите се подобрени, помагајќи им на пожарникарите да го локализираат пожарот што му се закануваше на градот со 150.000 жители.

„Конечно се чувствуваме како да одиме напред, а не назад, и тоа е одлично чувство“, изјави Бролунд за Canadian Broadcasting Corp.

Би можело да ве интересира

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Изгоре стан во Струмица

Се испитува колку се загадени воздухот и почвата – Изгореа 14 тони хемикалии во Фалише

Анита Петровска Рајковиќ

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише