Кадиров со закана до Украинците: Сите наши досегашни постапки ќе изгледаат како детски шеги

Од:

Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер и човек близок до рускиот претседател Владимир Путин, на Телеграм ја објави новата тактика на руските сили во војната против Украина.

– Преминуваме кон нова тактика на специјалната операција против украинските нацисти. Нема повеќе да се занимаваме со нив. Разговарав за сите детали со Магомед Даудов, шефот на Оперативниот штаб на Република Чеченија за спроведување на операцијата – рече Кадировиќ.

Тој смета дека на тој начин „непријателот ќе се соочи со најтешките последици од новиот план за одмазда“.

– Сите наши досегашни постапки ќе им личат на детски шеги. Наскоро украинските сили ќе бидат многу, многу лоши. Запомнете ги овие зборови – рече Кадиров на својот канал Телеграм.

Би можело да ве интересира

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ