Јапонија призна: Нашата армија не може да ја заштити земјата

Од:

Јапонските сили за самоодбрана, со нивните сегашни способности, не можат да ја обезбедат безбедноста на земјата пред регионалните и глобалните предизвици.

Во вторникот изјави началникот на Генералштабот на јапонскиот здружен штаб, генерал Јошихиде Јошида.

„Не можеме да ја одржиме безбедноста на Јапонија со нашите сегашни способности“, изјави Јошида за порталот за вести Никеи Азија.

Тој истакна дека јапонската влада одобрила три одбранбени документи за зајакнување на вооружените сили на земјата, потврдувајќи ги, меѓу другото, нејзините планови да ги зголеми воените трошоци на 2% од БДП до 2027 година.

„Постојат две работи што Јапонија мора да ги направи. Прво, мораме фундаментално да ги зајакнеме нашите одбранбени способности за да не бидеме потценети. Второ, мора да направиме се што можеме за да одржиме продолжено одвраќање, вклучително и стратегии кои вклучуваат американско нуклеарно оружје“, додаде Јошида.

На крајот на 2022 година, Јапонија усвои три клучни документи за одбраната и безбедноста, имено Стратегијата за национална безбедност, Националната одбранбена стратегија и планот за одбрана. Според овие документи, владините трошоци за одбрана треба да се зголемат од 27,5 трилиони ¥ (187,8 милијарди долари) на 43 трилиони ¥ во период од пет години за да се исполнат стандардните барања на НАТО за трошење од 2% од БДП- и за армијата. Јапонскиот парламент на 16 јуни усвои закон за извори на финансирање за зголемени трошоци за одбрана.

Би можело да ве интересира

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он

Еруптираше вулкан во Јапонија: Граѓаните добија итно предупредување

Горан Наумовски

Јапонија: Регистрирано истекување нафта во нуклеарна централа по земјотресот