Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Од:

Резултатите од истрагата за работата на лондонската Метрополитен полиција (МЕТ), објавени денеска, покажуваат дека полицијата во главниот град на Велика Британија е „институционално расистичка, мизогина и хомофобична“ и не може да воведе ред во сопствената организација.

Истрагата за работата на лондонската полиција, предводена од членот на Домот на лордовите Луиз Кејси, откри сериозни недостатоци во работата на полицијата и ја истакна неопходноста од „радикални реформи“, пренесува Ројтерс.

Полицијата особено ги потфрлила очекувањата на жените и децата, се вели во извештајот.

Најголемата пречка за промени на подобро во МЕТ е политиката на негирање на проблемот и тенденцијата на полицијата да се заштити, се наведува во извештајот.

Дали МЕТ како институција полна со предрасуди, дискриминира? Одговорот е да, изјави пратеникот Каси на новинарите.

Извештајот од 360 страници завршува со препораки за подобрување на работата на МЕТ, вклучувајќи силно лидерство, воведување служба за заштита на жените и нов пристап кон децата.

Началникот на лондонската полиција, Марк Роули, рече дека му е „длабоко жал“ за „болниот извештај“, велејќи дека Мет ги разочарала жителите на Лондон. Роули рече дека овој извештај предизвикува многу емоции како лутина, фрустрација и срам, но и решителност да се подобри ситуацијата во лондонските полициски сили.

Би можело да ве интересира

Два напади со самострел во Лондон

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Гори полициска станица во Лондон, пожарот го гаснат 175 пожарникари

Горан Наумовски

Британците повеќе не ја сметаат Германија за сигурен сојузник

(ВИДЕО) Пожар во Лондон, 11 лица завршија во болница

Горан Наумовски

Демонстрантите во Лондон кои маршираа за поддршка на Палестина го затворија Тауер бриџ

Горан Наумовски

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски