ВИДЕО: Израелците ракетираа град во Сирија

Од:

Израелски проектили го погодија сирискиот град Хомс, објавија сириските државни медиуми, а локални извори велат дека нападите биле насочени кон неколку пунктови на сириската армија и воздушна база во областа.

Сириската противвоздушна одбрана собори неколку проектили, објавија државните медиуми, без да наведат детали за погодените цели.

Според извори на сириското воено разузнавање, нападите биле насочени кон воздухопловната база Шујрат и неколку локации во предградијата на Хомс.

Израел со години изведува напади врз цели поврзани со Иран во Сирија, каде што влијанието на Техеран се зголеми откако почна да го поддржува претседателот Башар ал Асад во граѓанската војна што започна во 2011 година.

Борците во сојуз со Иран, вклучително и Хезболах, сега контролираат огромни делови од источна, јужна и северозападна Сирија и неколку предградија околу главниот град.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер