Израел уби Либанци кои се обидoa да ја преминат границата

Од:

Војската на Израел соопшти дека убила четири лица кои се обиделе да ја преминат оградата што се граничи со Либан и да постават експлозивна направа. Во соопштението на израелската армија не е прецизирано каде се случил инцидентот.

Тешко вооружената група Хезболах, поддржана од Иран, речиси секојдневно разменува оган со израелските сили долж границата, во најсериозната ескалација на граничниот конфликт од големата војна пред 17 години. Израелската армија, исто така, соопшти дека добила дојава за пукање кон градот Метула, без да даде дополнителни детали.

Безбедносен извор во Либан извести за размена на оган преку границата кај Метула. Телевизијата Ал Манар на Хезболах објави за силно израелско гранатирање на либанска територија преку границата од Метула.

Од нападите на Хамас врз Израел и контранападот на израелската армија врз Газа, инцидентите се секојдневна појава долж границата меѓу Израел и Либан, што ја подгрева загриженоста за натамошна ескалација. Хезболах, кој е обучен и финансиран од Исламската Република Иран, се смета за многу помоќен од Хамас. Според последните проценки на израелската армија, таа располага со арсенал од повеќе од 100.000 ракети.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа