Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Од:

Воениот кабинет на Израел се состана вторпат во 24 часа, поради договорите за некаква одмазда. Но, беше објавено и дека владата е поделена околу тоа како и кога. Локалните медиуми соопштија дека владата сакала да му одговори на Иран за нападот без да предизвика сеопфатна војна. Велат дека и министрите сакаат да дејствуваат, но во координација со САД.

Американските власти веќе јасно ставија до знаење дека САД нема да учествуваат во каква било воена акција против Иран.

Иако поминаа само два дена од невидениот ирански напад, во Израел владее политички раздор. Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид го обвини Нетанјаху дека претседава со „целосното губење на стратегијата за одговор на Израел“.

Нетанјаху подоцна покани некои опозициски лидери на безбедносен брифинг, но Лапид не беше вклучен.

Поголемиот дел од вчерашниот ден, воениот кабинет на Израел расправаше за својот одговор на нападот на Иран во текот на викендот, но останува нејасно како Израел ќе одговори.

Говорејќи пред новинарите, Даниел Хагари, портпарол на израелските одбранбени сили (ИДФ), рече дека Тел Авив „мора да направи се што е потребно за да ја заштити државата“ и дека ќе го стори тоа „во време и на начинот на кој тие ќе изберат во Израел“.

Тој рече дека иранскиот напад бил „спречен со железна купола“, додавајќи коалицијата без од Обединетото Кралство, САД, Франција и други земји, која „не само што го осуетила, туку всушност го спречила тој напад“.

Началникот на Генералштабот на израелските вооружени сили Херзи Халеви изјави за новинарите дека нападите на Иран во текот на викендот „ќе биде одговорено“. Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека меѓународната заедница „мора да продолжи да биде обединета во отпорот на оваа иранска агресија, која го загрозува светскиот мир“.

Британскиот премиер Риши Сунак се очекува подоцна денеска да разговара со својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху. Сунак вчера најави дека „ќе изрази солидарност со Израел пред овој напад“ и „да разговара за тоа како можеме да спречиме понатамошна ескалација“. Преведено од дипломатски јазик, тоа значи дека британскиот премиер ќе се обиде да го убеди својот израелски колега да не претерува со одговорот кон Иран.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор