Израел мора да увезе повеќе од 300.000 странски работници поради војната во Газа

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека владата одлучила да ги ублажи регулативите и значително да ја зголеми квотата на странски работници во Израел, бидејќи земјата се соочува со недостиг на работна сила поради војната во Газа.

Меѓу чекорите што Израел ќе ги преземе е да дозволи влез на повеќе од 300.000 странски работници или до 3,3 отсто од населението.

Зголемувањето на квотата за странски работници има за цел да го покрие недостигот на работна сила во економијата, вклучително градежништвото, земјоделството и медицинската нега, се вели во соопштението на владата.

„Ова е важна одлука за бизнисите, за нашата економија и за нашата безбедност“, рече Нетанјаху.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф