Израел ја затвори границата кон Либан

Од:

Војската на Израел денеска забрани пристап до зона на 4 километри од границата со Либан и соопшти дека намерно ги заглавува ГПС услугите таму и на јужниот фронт со Газа како дел од своите операции. Прекинот на ГПС може да влијае на функциите на апликациите, изјави главниот воен портпарол, контраадмирал Даниел Хагари, на платформата X, порано позната како Твитер.

Борците на либанскиот Хезболах денеска истрелаа наведувана ракета врз израелско село долж северната граница на Израел, при што загина едно лице, а се ранети уште три, соопштија милитантната група и израелските медицински служби. Штула е земјоделска заедница долж границата спроти либанската заедница Аита ал Шаб.

Израелската војска соопшти дека извршила контра напад во Либан како одмазда со истрелување 12 проектили врз областа Аита ал Шаб, според либански безбедносни извори. Според овие извори, Израел ги гаѓал и јужните либански населби Рмеиш и Рамија.

По нападите на Хамас врз Израел и контранападот на израелската армија врз Газа, во последните денови има постојани инциденти долж границата меѓу Израел и Либан, што ја подгрева загриженоста за натамошна ескалација. Проиранската милиција Хезболах е активна во јужен Либан.

Хезболах, обучен и финансиран од Иран, се смета за многу помоќен од Хамас. Од последната војна меѓу Израел и тоа движење во 2006 година, Хезболах стана многу помоќен. Според последните проценки на израелската армија, таа располага со арсенал од повеќе од 100.000 ракети.

Израелскиот советник за национална безбедност ја предупреди либанската милитантна група да не започне војна на друг фронт, заканувајќи се дека ќе го „уништи Либан“ доколку го стори тоа. Цачи Ханегби рече дека Израел „се обидува да не биде вовлечен во војна со два фронта“ и го предупреди Хезболах да остане настрана од борбите.

„Се надеваме дека Хезболах, де факто, нема да доведе до уништување на Либан, бидејќи ако има војна таму, резултатот ќе биде тежок“, рече тој, алудирајќи на долготрајните закани на Израел за тешки напади врз земјата во настанот на лансирањето на големиот ракетен арсенал на Хезболах.

Би можело да ве интересира

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски

Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат