Израел го протера шпанскиот амбасадор

Од:

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен потврди дека го отповикал шпанскиот амбасадор поради, како што рече, „безобразните“ изјави на шпанскиот премиер Педро Санчез. Коен, објавувајќи на социјалните мрежи, рече дека Санчез „уште еднаш ги повторил неоснованите обвинувања“ против Израел во врска со војната.

„Израел дејствува и ќе продолжи да дејствува во согласност со меѓународното право и ќе ја продолжи војната додека не се вратат сите заложници и Хамас не биде елиминиран од Газа“, напиша Коен. „Еден ентитет е одговорен за масакрот на 7 октомври и за актуелната ситуација во Појасот Газа, а тоа е терористичката организација Хамас“, рече тој.

Во интервју за шпанската телевизија, Санчез изрази „искрени сомневања дека Израел го почитува меѓународното право во Газа“. За време на патувањето минатата недела со неговиот белгиски колега во Израел, палестинските територии и Египет, Санчез ги критикуваше операциите на Израел и рече дека палестинската држава треба да биде признаена. Израел подоцна ги покани белгискиот и шпанскиот амбасадор на разговори.

Би можело да ве интересира

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

ВИДЕО: Mоментот кога пожарникарите спасуваат двајца луѓе од запалената зграда во Валенсија

Катерина Ѓуровски