Израел го намали бројот на загинати во нападот на Хамас

Од:

Израел го ревидираше бројот на загинатите во нападот на Хамас на 7 октомври од 1.400 на 1.200, изјави денеска за AFP портпаролот на Министерството за надворешни работи, Лиор Хајат.

„Ова е нова проценка“, рече Хајат, без да даде образложение за новата бројка.

Новата бројка од 1.200 загинати, главно цивили, кои загинаа во напад на палестинското исламистичко движење Хамас на 7 октомври беше дадена во соопштението објавено од Министерството за надворешни работи.

„Терористите на Хамас ладнокрвно убија околу 1.200 луѓе и киднапираа 240, меѓу кои деца, жени и постари лица“, се вели во соопштението.

По 7 октомври израелските власти работат на идентификување на телата пронајдени на различни локации во јужен Израел.

Пред повеќе од еден месец Израел објави војна за да го „уништи“ Хамас, кој е на власт во Појасот Газа.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

Катар: Хамас потврди дека го добиле лековите наменети за заложниците во Газа

Горан Наумовски