Измамниците во Франција на старите лица им наплаќале од 300 до 2.100 евра за уништување на бубачки

Од:

Француската полиција уапсила двајца мажи осомничени дека продавале услуги за уништување на бубачки на постари лица за големи суми пари иако услугата не им била потребна, пишува Гардијан.

Двајцата мажи, кои работеле во источна Франција, им телефонирале на своите жртви, обично жени над 90 години, и им рекле дека во нивното соседство има наезда на бубачки, извести француската полиција.

Тие наводно добиле пристап до домовите на нивните цели претставувајќи се како здравствени службеници, а потоа се преправале дека ја прскаат областа. Исто така, на жртвите на измами им било кажано дека имаат маст што ги држи бубачките подалеку од луѓето. Тоа беше обична крема со мирис на еукалиптус.

Измамниците прифаќале плаќање само со картичка и наплаќале од 300 до 2.100 евра за нивните „услуги“. Полицијата ги испитала мажите откако примила девет пријави за сомневање за измама. Најмалку 48 лица биле измамени, велат од полицијата.

Полицијата ги идентификуваше осомничените и ги уапси додека излегуваа од домот на нивната последна жртва во Стразбур.

Франција затвори неколку училишта во октомври поради наезда на бубачки, а владата одржа серија итни состаноци. Инсектите што цицаат крв, наводно, биле забележани во париското метро, ​​брзите возови и на аеродромот Шарл де Гол. Сепак, властите не потврдија поединечни случаи.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, ја нарече француската инвазија на креветските бубачки „вистински извор на загриженост“ поради стравувањата дека бубачките може да се шират низ Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Измамник олеснил жена за 5.000 евра

ВИДЕО: Во Франција горат 900 тони литиумски батерии

Хонг Конг: Седуммина уапсени во случај на „перење“ 1,8 милијарди долари

Во Франција, бројот на случаи на сифилис се зголеми за 110% за две години

Франција бара од Приштина веднаш да ја прекине одлуката за забрана на динарот

Француската полиција приведе 18 земјоделци