Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција

Од:

Турските власти денеска издадоа налог за апсење на 122 припадници на армијата под сомнение дека се поврзани со мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а Анкара го обвинува за организатор на неуспешниот воениот удар во 2016 година.

Обвинителството соопшти дека полицијата презела една операција во Истанбул, каде трага по 40 осомничени, меѓу кои има и високи воени офицери, а акции за апсење се спроведуваат и во провинциите Измир и Конија.

Полицијата во Измир трага по 42 осомничени, а во Конија по 40 лица.

Три години по неуспешниот обид за пуч над 77.000 луѓе во затвор чекаат судење, а околу 150.000 државни службеници, припадници на армијата и други се сменети или суспендирани од работа.

Би можело да ве интересира

Турција наесен почнува со производство на Спутник В

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Жарко Настоски

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

Жарко Настоски

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тежок инцидент во Турција, полицијата фрли солзавец во џамија и уапси верници

Жарко Настоски

ВИДЕО: Полицијата се судри со демонстранти во Истанбул, најмалку сто уапсени

Ана Ололовска