Италија: За време на викендот спасени повеќе од 5.800 имигранти

Од:

Повеќе од 5.800 имигранти, кои се обиделе да го преминат Медитеранот и да стигнат во Европа се спасени во текот на викендот со бродови во близина на либиското крајбрежје, а пронајдени се десет тела на починати имигранти, соопшти денеска италијанската Крајбрежна стража и морнарица.

Само вчера се спасени над 2.150 имигранти, се вели во соопштението.

Во најверојатно најголемата операција на спасување на имигранти досега, која ја координираше Италија учествуваа десет италијански бродови, четири приватни и еден француски брод во име на Европската агенција за контрола на границата.

Сите спасени имигранти во текот на викендот се транспортирани до брегот на Италија, некои до јужниот остров Лампедуза, а други до местото Трапани, на Сицилија.

Би можело да ве интересира

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Серија земјотреси во околината на Неапол