ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин, наводно, му дал на својот министер за одбрана рок до почетокот на следниот месец да ја запре украинската контраофанзива, соопшти Институтот за проучување на војната (ISW).

ISW известува дека Путин, наводно, му дал на Сергеј Шојгу до почетокот на октомври „да ја подобри ситуацијата на фронтовите, да ја запре украинската контраофанзива и руските сили да ја вратат иницијативата да започнат офанзивна операција против голема град“, како што се Херсон, Одеса, Харков и Днепар.

Во пораката на каналот Телеграм се наведува дека Шојгу се согласил на сите овие барања и ветил дека ќе ги исполни.

Телеграф не можеше самостојно да ги потврди овие тврдења.

ISW забележува дека ако тврдењето на Путин за драматично подобрување на позицијата на фронтот на Русија е точно, тоа би можело да објасни зошто руските сили започнуваат почести контранапади, иако тие имаат поголема цена за руската војска.

ISW претходно забележа случаи кога руското Министерство за одбрана, „плашејќи се од непосредна загуба на наклонетоста кај Путин, ги интензивираше своите напори да се ослободи од командантите кои нудеа искрени, но негативни ставови и совети и следеа неостварливи воени цели на сметка на руските сили“.

Во јули, поранешен руски генерал го обвини Шојгу за предавство. Генералот, исто така, тврдеше дека бил сменет од функцијата откако изразил загриженост за тоа со што се соочуваат руските сили на фронтот во Украина.

Украинската контраофанзива е забавена додека силите на Киев се обидуваат да ја вратат територијата под контрола на Русија во источниот дел на земјата. Неодамна, украинските сили успеаја да пробијат дел од руската одбрана.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Путин: Западот не смее да има монопол на вештачката интелигенција

Путин: Неопходно е да се размисли како да се запре трагедијата во Украина

Горан Наумовски

Британски полковник: Путин оди кон тотална војна, заканувајќи се на нешто невидено од 1939 година

Орце Костов

Путин го помилува сатанистот кој изеде четворица студенти

А1он