Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство

Од:

Закон кој забранува семејно насилство би бил поддржан од 89 отсто од руските граѓани, според истражувањето спроведено заеднички од руската агенција за испитување на јавното мислење и либералната партија Нови луѓе, објави вчера државната новинска агенција РБЦ.

Истражувањето покажа дека 95% од жените и 83% од мажите би поддржале донесување на закон за семејно насилство. Возраста, образованието и економската состојба на испитаниците речиси и не влијаеле на одговорите на прашањата од анкетата, пишува РБЦ.

Иако Русија никогаш немала посебен закон за семејно насилство, некои форми на семејно насилство беа вклучени во Кривичниот законик до 2017 година, кога Владимир Путин потпиша закон со кој семејното насилство наместо кривично дело, беше прекршок.

Последниот обид да се донесе закон за семејно насилство беше во 2019 година, кога група активисти започнаа кампања со повик за криминализација на семејното насилство. Нацрт-законот беше објавен дури и на веб-страницата на горниот дом на Русија, Советот на Федерацијата, иако во значително ревидирана форма, што ги поттикна активистите да го наречат „без заби“, пренесува Новаја Газета.

На крајот, Думата не ја разгледа ниту едната верзија на нацрт-законот, а активистите тврдеа дека тоа е резултат на притисокот од Руската православна црква и радикалните конзервативни групи.

Во октомври, партијата Нови луѓе претстави предлог-закон за следење, со една одредба од која ќе се воведе забрана за задржување. Нацрт-законот сè уште се разгледува од комисиите на Думата, но неговата иднина не изгледа ветувачка откако Комисијата за законодавство на Думата препорача отфрлање на предлогот минатиот месец.

Вчера, група претставници на ултранационалистичката Либерално-демократска партија на Русија испратија пакет закони насочени кон борба против семејното насилство до владата и до Врховниот суд за коментари – што е фаза што му претходи на поднесувањето на законот до Думата. .

Државниот весник Комерсант објави дека законот го дефинира физичкото, сексуалното, психичкото и економското насилство, но правните експерти ги критикуваа авторите дека не вклучиле насилни напади во дефиницијата за физичко насилство или воведоа заштитни мерки за жртвите на следење.

Алгоритам Света, руски проект кој следи статистика за семејно насилство, проценува дека 70% од жените убиени во Русија во 2020 и 2021 година умреле од рацете на нивните партнери или роднини.

Според постоечките закони, физичкото насилство врз член на семејството се квалификува како кривично дело само доколку се повтори, а одговорноста за собирање докази, соочување со насилникот и презентирање на случајот на суд паѓа на жртвата.

Би можело да ве интересира

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

Маж од Кисела Вода си ја претепал сопругата

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина