Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Од:

Се повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда за нападот. Иранскиот воен портпарол ги предупреди САД, Велика Британија, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат Израел и рече дека ќе има уште посилен одговор од Иран доколку Израел возврати на нападите во текот на викендот.

Официјалната државна новинска агенција ИРНА објави дека бригадниот генерал Аболфазл Шекарчи рекол: „Ги потсетуваме шефовите на државите на Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат терористичкиот режим на Израел што убива деца. Исламската Република на Иран докажа нема тенденција да ја прошири војната. Одговорот ќе биде посилен доколку режимот изврши поагресивен чин“.

Во текот на ноќта, висок ирански функционер изјави за катарската Ал Џезира дека „Иран има широк спектар на опции што може да ги искористи против Израел“, додавајќи дека „силеџиството и лудото однесување на Израел кон Иран нема да исчезнат“.

Во официјалното соопштение за разговорот меѓу иранскиот претседател Ебрахим Раиси и емирот на Катар се вели дека иранскиот лидер рекол: „Сега категорично наведуваме дека дури и најмалата акција против иранските интереси сигурно ќе наиде на остар и болен одговор против сите сторители. ”

Ал Џезира, исто така, објави дека на државната телевизија во Иран, заменик-министерот за надворешни работи Али Багери Кани рекол дека неговата земја нема да чека 12 дена за да одговори на уште еден израелски напад, туку ќе возврати „во рок од неколку секунди“.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор