Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња

Од:

Во Иран наскоро ќе се казнува чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Најконзервативните во парламентот денеска поднесоа нов закон со кој шетањето на кучиња ќе се санкционира со високи казни, а автомобили во кои се возат миленичиња ќе бидат запленети три месеци, пренесува ДПА.

Покрај тоа, станодавците нема да можат да изнајмуваат куќа или стан на сопствениците на домашни миленичиња.

Според исламот, чувањето миленичиња во куќата се смета за нечисто, но дел од иранските парламентарци веруваат дека шетањето кучиња предизвикува паника кај населението.

Полицијата неколку пати се обиде да ја воведе забраната, но таа не се реализираше, па сега првпат се воведува со закон.

Но, познавачите на ситуацијата во Иран очекуваат сопствениците на домашни миленичиња да го игнорираат законот, исто како и претходните забрани.

Би можело да ве интересира

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

ЕУ го разгледува одговорот на Техеран за обнова на договорот за иранската нуклеарна програма

Ана Ололовска

Иран на полноќ ќе се изјасни за „конечниот текст“

А1он

Иран подготвен да го прифати предложениот текст за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година

Ана Ололовска

Иран планира да набави уште три сателити како дел од агендата на Владата

А1он

(ВИДЕО) Русија лансираше ирански сателит: „Нема да се користи за следење на Украина“

Ана Ололовска