Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

Од:

Иран денеска предупреди на „израелско воено проширување“ во регионот доколку „израелската армија продолжи да врши воени злосторства против Палестинците“.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан телефонски разговарал со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел за израелските напади врз Појасот Газа, соопшти Министерството за надворешни работи на Иран.

„Доколку не бидат запрени воените злосторства извршени од израелскиот режим во Газа и на Западниот Брег, опсегот на војната во регионот веројатно ќе се продлабочи и прошири“, рече Абдолахиан.

Би можело да ве интересира

МНР го осуди нападот врз цивилите во Газа: Ова е кршење на меѓународното право

Орце Костов

Иран ги осуди последните напади на САД и Велика Британија врз Јемен

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Катар: Хамас потврди дека го добиле лековите наменети за заложниците во Газа

Горан Наумовски

Убиени цивили во Газа, меѓу нив и деца

А1он

Хезболах: Конфликтот со Израел ќе заврши кога ќе заврши војната во Газа