Хамнеи порача дека Израел мора да биде казнет, Кац се закани со жесток одговор

Од:

Ирански напад врз Израел од сопствена територија би предизвикал израелски одговор во иста мерка, изјави денеска министерот за надворешни работи Израел Кац.

„Ако Иран нападне од негова територија, Израел ќе одговори и ќе го нападне Иран“, напиша Кац на мрежата „Х“ на хебрејски и персиски јазик и го означи врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, според Ројтерс.

Хамнеи денеска изјави дека Израел „мора да биде казнет“ и „ќе биде казнет“ за нападот врз иранскиот конзулат во Сирија, за кој Техеран го обвинува Тел Авив.

„Злобниот режим направи грешка, мора да биде казнет и ќе биде казнет“, рече Хамнеи во говорот по повод празникот Бајрам, пренесе Ројтерс.

Во нападот на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет офицери кои ги придружуваа. Израел тврди дека не стои зад нападот, додека неколку официјални претставници на Техеран, исто така, претходно се заканија со одмазда за нападот.

Би можело да ве интересира

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Меѓународниот суд на правдата во Хаг бара апсење на Нетанјаху и на шефовите на Хамас