Хамас предупредува дека ќе стави крај на преговорите поради смртта на 104 Палестинци

Од:

Хамас денеска предупреди дека може да го прекине учеството во преговорите за ослободување на заложниците, откако здравствените власти во Газа соопштија дека повеќе од 100 Палестинци биле убиени додека чекале на ред за хуманитарна помош во Газа.

„Преговорите предводени од раководството на движењето не се отворен процес по цена на крвта на нашиот народ“, се вели во соопштението на Хамас, пренесува Ројтерс.

Официјалниот претставник на Хамас, Изат ал Ришк, изјави дека сегашните преговори со Израел нема да бидат „покритие за продолжување на злосторствата на непријателот“, според Ал Џезира.

Би можело да ве интересира

Израел: ИДФ ја негира одговорноста за масовните убиства во болницата во Газа

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Горан Наумовски

Заина Харун: Масовните гробници ќе ги откријат суровите докази за воените злосторства на Израел

Од почетокот на војната во Газа загинале 34.151 лице

Ердоган се сретна со лидерот на Хамас и ги повика Палестинците на единство против Израел

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Катерина Ѓуровски