Хамас: Предлог за прекин на огнот во три фази

Од:

Египетско-катарскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа со кој се согласи палестинската милитантна група Хамас вклучува три фази, од кои едната е постојан прекин на огнот, рече заменик-претседателот на Хамас, Калил Ал-Хаија, додавајќи дека посредниците објавија дека Американскиот претседател Џозеф Бајден лично се заложи за спроведување на договорот за прекин на огнот, пренесува Ал Џезира.

Според предлогот, секоја од трите фази би траела 42 дена: примирјето би започнало во првата фаза, што би вклучувало повлекување на израелските сили од коридорот Нецарим, кој Израел го користи за поделба на Појасот Газа на север и југ.

За време на првата фаза, раселените Палестинци ќе се вратат во своите домови, ќе им биде дозволено да тече помош, гориво и материјали за помош на цивилите, а за секоја затвореничка ослободена од Хамас, Израел ќе ослободи 50 палестински затвореници.

Би можело да ве интересира

Саливан: Израел го поддржува предлогот за прекин на огнот, целта е да се премости јазот со Хамас

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

ИДФ погоди 35 цели низ Газа, командантот на групата Хамас загина во борбите

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски

Најмалку 274 Палестинци биле убиени во саботната израелска воена операција

Горан Наумовски