Хакери на ФБИ упаднале во мрежата на криминална група и спречиле план да ограбат 300 жртви

Од:

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) денеска објави дека тајно ја хакирало бандата Hive и го спречило нивниот план да откупат повеќе од 300 жртви за повеќе од 130 милиони долари.

Ransomware е вид на софтвер дизајниран да го блокира пристапот до компјутерски систем додека не се плати одредена сума пари.

Американскиот државен обвинител Мерик Гарланд, директорот на ФБИ Кристофер Реј и заменичката на американската обвинителка Лиза Монако на прес-конференција изјавија дека владините хакери упаднале во мрежите на бандата Hive и ја ставиле под надзор.

„Користењето легитимни тактики значи дека хакиравме хакери“, рече Монако.

Серверите на Hive беа хакирани и од германската криминалистичка полиција и холандската национална единица за високотехнолошки криминал.

„Интензивната соработка преку националните граници и континенти, која се карактеризира со взаемна доверба, е клучот за ефикасна борба против сериозниот сајбер криминал“, објавија германскиот полициски комесар Удо Фогел и обвинителите во германската покраина Баден-Виртемберг.

Ројтерс пренесува дека не е јасно каде географски се наоѓале хакерите на Hive.

Со повеќе од 100 милиони долари откуп, Hive беше една од најголемите сајбер-криминални групи кои ги уценуваа меѓународните деловни актери блокирајќи ги нивните податоци и барајќи од нив да плаќаат огромни суми во криптовалути за возврат.

Американското Министерство за правда соопшти дека Hive има повеќе од 1.500 жртви во 80 различни земји.

Би можело да ве интересира

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

Руски хакери нападнаа хрватски институции: „Одамна не сме ја посетиле Хрватска“

Предраг Петровиќ

КБЦ Загреб: Не нападнаа хакери, моравме се да исклучиме

Горан Наумовски

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години